Projektowanie parków i ogrodów to niezwykle ważne zadanie

We współczesnym sposobie życia tkwi pewien paradoks – im bardziej, dzięki różnego rodzaju cywilizacyjnym zdobyczom uniezależniamy się od wpływu natury, tym bardziej zależy nam, by jednak mieć z nią stały kontakt. Jest to, do czego nie trzeba nikogo przekonywać, potrzeba racjonalna. To niezwykle ważny aspekt, który nie może umykać uwadze osób zajmujących się pracami planistycznymi.

Zieleń zawsze w zasięgu wzroku

Niesamowita jest ta prosta radość, którą możemy odczuć, gdy po całym spędzonym w mieście tygodniu, opuszczamy sunący w porannym mroku pociąg udając się wprost na szlak. Taki odpoczynek od otaczającego nas zewsząd betonu to jednak nie może być jedyne rozwiązanie. Obszar, która ma nam służyć na co dzień, także musi dawać nam szansę na chwilę wytchnienia w mniej męczącej scenerii. Poza tym, wszelkiego rodzaju parki i ogrody pełnić mogą funkcje społeczne i kulturowe. Planowanie przestrzenne jest dziedziną, w której borykamy się w naszym kraju z istotnymi kłopotami. W chaosie, jaki w niej panuje, pewne jest tylko jedno – deweloperzy nie zmarnują żadnego metra kwadratowego, który da się zabudować. W planach miejscowych mamy przy tym dużą nadpodaż gruntów budowlanych. Dlatego tak ważne jest, by wymuszać na odpowiedzialnych za to organach należytą troskę o zapewnienie odpowiedniej ilości przestrzeni zielonej. Oprócz tego, by w ogóle była, ważne jest jednak także to, by została dobrze zagospodarowana. Oznacza to odpowiedni dobór znajdującej się na niej szaty roślinnej, funkcjonalne wykorzystanie terenu, a nade wszystko celne rozpoznanie występujących w danym miejscu potrzeb i skuteczne wyjście im naprzeciw.

Mała architektura o wielkim znaczeniu

Park czy ogród nie może jedynie dobrze wyglądać – choć w niejednym naszym mieście jakikolwiek obficiej zarośnięty teren będzie na wagę złota. Wielkie znaczenie ma jego funkcjonalność. Także tutaj obowiązują określone koncepcje urbanistyczne. Oznacza to m.in. zapewnienie skutecznych ciągów komunikacyjnych, które będzie charakteryzowała wygoda i bezpieczeństwo, także przy wzmożonym ruchu pieszym. Trzeba będzie więc optymalnie wykorzystać pod tym kątem rzeźbę terenu (wznoszące się ścieżki może i ciekawie wyglądają, nie należą jednak do najwygodniejszych). Istotny jest również taki dobór szaty roślinnej i zastosowanych nawierzchni, aby ich utrzymanie w zmieniających się w ciągu roku warunkach pogodowych nie wiązało się z dużym trudem i kosztami. Wreszcie – wszelkiego rodzaju mała architektura. Nie po to wybieramy się do parku, by tylko przemaszerować z jego jednego końca na drugi. Ławki parkowe, a także inne elementy, jak kosze, stojaki i tablice, charakteryzować musi szereg cech. Odpowiednio wysoka jakość to oszczędność na konserwacji i naprawach, a także niewrażliwość na wandalizm. To jednak nie wszystko. O wyglądzie danej przestrzeni będzie w ogromnej mierze decydowała estetyka jego wyposażenia. Podporządkowany dobremu projektowi zestaw łączący funkcjonalność z efektownym wyglądem, będzie atutem każdego miejsca. Szeroka oferta Metalico daje tutaj ogromne możliwości, pozwalając wyposażyć zarówno tereny utrzymane w stylu nowoczesnym, jak i bardziej zachowawczym.