Segregacja odpadów w przestrzeni publicznej to piękny, ale jednak mit. Razem możemy to zmienić!

Troska o środowisko naturalne staje się coraz większym wyzwaniem. Odpowiedzialny recykling pozwala wydatnie ograniczyć zgubny wpływ przemysłu na przyrodę, jednak potrzeba do tego skutecznej segregacji śmieci, na prawdziwie masową skalę. Zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami to jedno, równie istotna jest właściwa edukacja. Bez właściwie zaaranżowanej przestrzeni miejskiej wydaje się to praktycznie nieosiągalne – dlatego w asortymencie małej architektury Metalico przygotowaliśmy stosowne rozwiązania.

Specjalne kosze na śmieci zachęcają do selektywnego wyrzucania odpadków

Zachowania wpisujące się w ekologiczny styl życia wciąż jeszcze należą w Polsce do mniejszości. Wykorzenienie starych nawyków – od beztroskiego zaśmiecania parków, plaż czy lasów po wyrzucanie odpadów do niewłaściwych pojemników – będzie zdecydowanie prostsze przy przemyślanie zaprojektowanej przestrzeni publicznej. Podchodząc do zagadnienia należy podkreślić ogromny potencjał, jaki ma mała architektura w kształtowaniu pożądanych postaw wśród członków społeczeństwa. Kosze na śmieci z odrębnymi przegródkami na papier, szkło oraz plastik, jakie produkujemy w Metalico, skutecznie przypominają o konieczności recyklingu. Segregacja przychodzi ludziom łatwiej, kiedy mają do tego sposobność: cieszymy się, że coraz więcej samorządowców dostrzega tę prawidłowość. Posortowane odpady łatwiej później przerobić na surowce wtórne i ponownie je wykorzystać. Rzecz jasna nie wszystko nadaje się do przetworzenia (np. resztki jedzenia), dlatego wciąż potrzebne są także klasyczne, pojedyncze pojemniki na śmieci.

Kiedy każdy dołoży swoją cegiełkę do ochrony środowiska, efekty przyjdą szybciej

Naukowcy coraz głośniej biją na alarm, że już wkrótce skażenie naturalnych ekosystemów przekroczy poziom krytyczny. Trudno sobie wyobrazić skalę katastrofy do której dojdzie, jeżeli zmiany wywoływane na Ziemi przez człowieka okażą się już nieodwracalne. Być może upowszechnienie recyklingu przez selektywne zbieranie odpadów stanowi zaledwie kroplę w morzu potrzeb… jednak przecież to kropla drąży skałę! W Metalico jesteśmy świadomi tego, co możemy zrobić jako firma – najlepiej znamy się na małej architekturze we wszystkich jej aspektach, więc gorąco zachęcamy wszystkich inwestorów, aby w miejscach publicznych stawiali kosze zaprojektowane z myślą o segregacji śmieci. Więcej na ich temat można się dowiedzieć przeglądając nasz katalog, a także kontaktując się z przedstawicielami firmy. Jesteśmy pewni, że te pojemniki spełnią swoje zadanie i pośrednio przyczynią się do skuteczniejszej ochrony środowiska.