Uczyń swój ogród miejscem wygodnym i funkcjonalnym

Jeśli tylko posiadamy na swojej posesji dość wolnego miejsca, by urządzić tam odpowiedni do spotkań towarzyskich i wypoczynku ogród, zdecydowanie warto to wykorzystać. By w pełni cieszyć się swoim zielonym zakątkiem, warto jednak w odpowiedni sposób zaprojektować sposób jego zagospodarowania, a także zadbać o to, by elementy małej architektury, które się w nim znajdą, charakteryzowała wysoka trwałość i estetyka.

Zanim wbijesz łopatę w ziemię, zastanów się, co chcesz uzyskać

Podobnie jak w przypadku wielu innych przedsięwzięć, najpierw musimy zastanowić się nad jego szczegółowym celem. Własny ogród to bardzo wdzięczne pole do popisu, pozwalające nam na wyrażenie swoich indywidualnych upodobań. Jednym potrzebne będzie miejsce, w którym będą mogli po prostu zasiąść pośród kwiatów, inni chcą mieć nieco więcej odpowiednio wygrodzonej przestrzeni do różnego rodzaju rekreacji. Rozpoczynamy od ustalenia jaką powierzchnią dysponujemy i jakie występują na niej ograniczenia (rosnące drzewa, dostęp światła, wody, istniejące sąsiedztwa). Następnie możemy sporządzić ogólny plan – nie potrzeba tu umiejętności architekta, wystarczy prosty rysunek, który pozwoli nam zobaczyć jak w praktyce może wyglądać realizacja naszego zamysłu. Gdzie znaleźć się mają wolne przestrzenie, ścieżki, kwiaty, czy różnego rodzaju wyposażenie – to główne elementy, które powinniśmy sobie rozrysować. Obecnie coraz większą popularnością cieszą projekty minimalistyczne, oparte na geometrycznych kształtach i naturalnych, surowych materiałach. To jednak od nas zależy, czy będziemy chcieli nawiązywać do któregokolwiek z istniejących trendów.

Niezwykle ważne bywają szczegóły

Ilość pracy, jaką będziemy mieli do wykonania, zależy od naszych zamierzeń, a także od zastanego stanu pola robót. Jeśli np. niedługo wcześniej kończona była budowa domu, podłoże mogło zostać ubite przez ciężki sprzęt, co utrudnia wsiąkanie wody, a więc ułatwia powstawania kałuż i zalewanie roślin. Prace tego rodzaju, nawet jeśli wymagają dużego wysiłku, potrafią jednak przynieść dużo satysfakcji, rosnącej wraz z kolejnymi postępami. Ogród nie musi (chyba, że mamy inne życzenie) być dopracowany pod względem precyzji przestrzennej, warto jednak więcej uwagi poświęcić kwestii materiałów i kolorów różnego rodzaju małej architektury. Spójność w tym zakresie zawsze robi dobre wrażenie. Aby wygodnie spędzało nam się czas, potrzebujemy stołów i ławek, tudzież krzeseł. Nowoczesne meble ogrodowe nie mają nic wspólnego z ciągle jeszcze często spotykaną plastikową tandetą. Wystarczy zapoznać się z ofertą Metalico by przekonać się, jak wielka jest różnorodność bardzo estetycznych i trwałych mebli z drewna i metalu. Wielka odporność na panujące na zewnątrz warunki, łatwość w czyszczeniu i konserwacji, a także oczywiście doskonały wygląd powodują, że asortyment ten cieszy się rosnącą popularnością i czyni kolejne ogrody miejscami, w których wprost chce się przebywać.

Jedna myśl na temat “Uczyń swój ogród miejscem wygodnym i funkcjonalnym”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.